Ekonomiści rynkowi, ankietowani przez Narodowy Bank Polski, w najnowszym badaniu wskazali, że stopa bezrobocia w najbliższych latach będzie dość stabilna i wyniesie 5,2 proc. Z kolei stopa bezrobocia liczona według przyjętej przez Eurostat metodologii w lutym br. Wyniosła 3 proc., a Polska znalazła się na 2. Miejscu w Unii Europejskiej i znacznie poniżej unijnej średniej (6,2 proc.). Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc. W ustawie budżetowej na br.

Liczba osób pozostających bez pracy różni się w zależności od województwa. W sierpniu stopa bezrobocia kształtowała się w przedziale od 2,9 do 8,5 proc. Jednocześnie zauważyli, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostaje zbliżona do historycznego minimum. “Rynek pracy pozostaje odporny na okres słabszej koniunktury w gospodarce” – ocenili przedstawiciele tego banku. W środę rano złoty kontynuuje umocnienie względem głównych walut. Ekonomiści Banku Millennium podkreślają, że w tym czasie wzrosty – pozytywne dla walut rynków wschodzących – odnotował eurodolar.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), związany z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, wskazał, że “stopa bezrobocia w lipcu pozostała na historycznie niskim poziomie 5 proc. Bezrobocie jest najniższe na tle państw regionu”. “Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,7 proc. – to po Malcie drugi najniższy wynik w UE. Średnio w państwach wspólnoty wynosi ona 5,9 proc.” – dodał think tank we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter). Polska na tym tle wypada nieco lepiej niż średnia. Bezrobocie wśród młodych spadło do 11,1 proc. W sierpniu z 11,3 proc. Niższe bezrobocie wśród młodych mają m.in.

Ze statystyk GUS wynika, że nadal w Polsce jest więcej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn (447,6 tysięcy do 359,3 tysięcy). Poniższe województwa mają stopę bezrobocia poniżej 5,0 proc. W tym tygodniu poznamy także między innymi wstępne dane o stopie inflacji CPI w Polsce za wrzesień.

Ten port rozkwitał pod belgijskim zarządzaniem. Teraz znów jest w rękach Polski

Rok temu bezrobocie wyniosło 6,7 proc. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w sierpniu 5,9 proc. Z kolei według danych Eurostatu, Polska na równi z Czechami zajmuje
pierwsze miejsce pod względem najniższego bezrobocia w Unii
Europejskiej. W kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce
2,7 proc. Stopa bezrobocia w maju 2023 r.

Krajem z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia jest Hiszpania. Bezrobocie osiągnęło tam 12,4 proc. Wizz Air, węgierska linia lotnicza, ogłosiła pierwsze połączenie z lotniska Warszawa-Radom. Przewoźnik od połowy grudnia uruchomi loty do jak poprosić przyjaciół i rodzinę o sfinansowanie firmy Larnaki na Cyprze. Świadczenie wychowawcze 500 plus, nawet po dużej podwyżce w 2024 roku, będzie w stosunku do płacy minimalnej dużo niższe niż w 2016 roku – napisał w serwisie X Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,0 procent wobec 5,0 procent miesiąc wcześniej – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z oczekiwaniami waluta europejska nadal traci wartość w stosunku do dolara analityków. Stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała we wrześniu w Polsce na niezmienionym poziomie w stosunku do sierpnia, czyli na poziomie 5 proc.

Prognozy na koniec roku

Jak dodała, w porównaniu do kwietnia w Polsce jest prawie 20 tysięcy
mniej osób bez pracy. “To najniższa stopa bezrobocia, jaką zanotowano w
maju od ponad 30 lat. Jesteśmy bardzo pracowitym narodem, dziś
przekonujemy cena ropy spada po otwarciu kanału sueskiego się o tym po raz kolejny” – podkreśliła szefowa MRiPS. W lipcu pisaliśmy o danych GUS i pojawieniu się stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc. Zwróciliśmy też uwagę na to, że woj. Podkarpackie przekracza średnią krajową.

Dwadzieścia redakcji powołało Radę Polskich Mediów

Niemcy (5,7 proc.), Czechy (8,5 proc.), Litwa (8,6 proc.), Malta (9 proc.). Bez pracy pozostawało w Polsce 116 tys. Roku życia wobec 118 tys. Jest to inna miara niż ta stosowana przez Główny Urząd Statystyczny, który bierze pod uwagę wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.

Pieniądz

Najniższy poziom bezrobocia jest w Czechach, Polsce i Niemczech. W Czechach wyniosło 2,7 proc., natomiast w Polsce i Niemczech bezrobocie jest na poziomie 3 proc. Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,9 proc. W wielkopolskiem do 8,4 proc. Redaktorzy naczelni i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych powołali Radę Polskich Mediów – poinformowała RPM w komunikacie.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 8,6% w podkarpackim i warmińsko-mazurskim do 3,0% w wielkopolskim. Również w skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w większości województw (w największym stopniu w lubelskim – o 0,6 p.proc. oraz w łódzkim i podkarpackim – po 0,5 p.proc). Wzrost bezrobocia notowano natomiast w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,2 p.proc) oraz wielkopolskim (o 0,1 p.proc). W województwie opolskim stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku.

Kurs euro do złotego (25.09.

Najmniej ofert pracy jest na stanowiskach pracowników wykonujących prace proste. W analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego czytamy, że liczba bezrobotnych maleje w większości grup wiekowych. Zatem, bezrobocie w naszym kraju wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Po raz ostatni odczyt powyżej 6% był obserwowany przed dwoma laty w połowie 2021 roku.

Średni kurs euro w tym dniu to 4,5183 zł. Jak pracownicy oceniają przełożonych – to temat ogólnopolskich sondaży, zlecanych każdego roku przez Great Place to Work. Jaki wpływ na postrzeganie kadry zarządzającej miała pandemia i okres wyjścia z kryzysu? Zapraszamy do lektury wniosków płynących z sondaży. Najniższe bezrobocie występuje w Wielkopolsce, najwyższe zaś w województwie podkarpackim. “Oczywiście różnie wygląda w różnych regionach, bo to zresztą zawsze tak było; najniższe bezrobocie w Wielkopolsce, najwyższe teraz na Podkarpaciu” – dodała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *